Results competition - Concours Gagny

International Piano Competition - Ville de Gagny
International Piano Competition - Ville de Gagny
Go to content

Main menu:

SAVE FILES > Competition 2015 > Results

Results of the competition 2015

Results are by order of passage


Category 1 : "Jeunes Talents" / "Young Talents"

1 MARTINEZ Bettina                   3ème Prix/3rd Prize
2 PLISKUS Justinas                     2ème Prix/2nd Prize
3 SUN Yi                                      3ème Prix/3rd Prize
4 TARBOURIECH Jean                3ème Prix/3rd Prize + Prix « Espoir »
5 VILLANOU Hannah                   Diplôme de participation Diploma of participation
6 WANG Fenglei                          1er Prix/1st Prize
7 ZHOU Yuqi                                Diplôme de participation Diploma of participation
8 PAVLICHENKO Alexandra        3ème Prix/3rd Prize
9 CASTRO Eline                           Diplôme de participation Diploma of participation
10 DELMAS Arius                        3ème Prix/3rd Prize
11 GRUPPO-MAUREL Livia         2ème Prix/2nd Prize
12 HUYNH Cédric                        Diplôme de participation Diploma of participation
13 LIN Tingyu                             3ème Prix/3rd Prize
14 LIU Borui                               3ème Prix/3rd Prize
15 LIU Han                                 2ème Prix/2ndPrize
16 LUCACI Mario-victor             1er Prix/1st Prize + Prix « Jeunes Talents »
17 LUO Shuhan                           Diplôme de participation Diploma of participation
18 SAMOVICS Andrejs               1er Prix/1st Prize


Category 2 : "Jeunes Solistes" / "Young Soloists"


1 POPOVA Olga
2 SALIHOVA Adelya                   3ème Prix/3rd Prize
3 ZHANG Ruotong                      1er Prix/1st Prize + Prix « Jeunes Solistes »
4 DORNIK Nadja                        2ème Prix/2ndPrize
5 FAULISI Bianca
6 FILALEEV Sergei                     1er Prix/1st Prize + Prix « Espoir»
7 HU Hanwen                             Diplôme de participation Diploma of participation




Category 3 : "Jeunes Concertistes" / "Young Performers"


1 MIKSA Zofia                            Diplôme de participation/Diploma of participation
+ Prix/Prize « Les Maîtres du piano »
2 NARITS Arko                          2ème Prix/2nd Prize ex-aequo
3 PREDA Constantin-andrei      2ème Prix/2nd Prize ex-aequo
4 SMOLYAROV Alexander         Diplôme de participation/Diploma of participation
5 SULTANOVA Kamila               Diplôme de participation/Diploma of participation
6 TAN Jingfang
7 TRIANTAFILLIDIS Orphee     Diplôme de participation/Diploma of participation
8 URIAN Maria                          Diplôme de participation/Diploma of participation
9 WAGLECHNER Elisabeth        1er Prix/1st Prize
10 ZHUANG Yalin                      Diplôme de participation/Diploma of participation
11 ZHUANG Yating                   Diplôme de participation/Diploma of participation
12 GALLUCCIO Gianluca           Diplôme de participation/Diploma of participation


Category 4 : "GRAND PRIX"


1 MONTPETIT Thierry              Diplôme de participation/Diploma of participation
2 NGUYEN Didier                      2ème Prix/2nd Prize
3 NOBLE Michael                      Diplôme de participation/Diploma of participation
4 RINDERLE Julia                     Diplôme de participation/Diploma of participation
5 BYKH Yaroslav                      Prix spécial/Special Prize « J. S. Bach »
6 SEO Myoung Hyun                 Diplôme de participation/Diploma of participation
7 SIMON Antoine                     Diplôme de participation/Diploma of participation
8 SUNAMURA Yuki                   Diplôme de participation/Diploma of participation
9 YOSHIKANE Kanako              3ème Prix/3rd Prize
10 ZVYAGIN Konstantin          Diplôme de participation/Diploma of participation
11 BOOS Kristina                     Diplôme de participation/Diploma of participation
12 BORMOTOVA Lizaveta
13 SASKO Polina                     Diplôme de participation/Diploma of participation
14 GORINI Filippo                   Diplôme de participation/Diploma of participation
15 HIGASHIKAWAUCHI Risa  Diplôme de participation/Diploma of participation
16 HISASUE Wataru               1er Grand Prix / 1st Grand Prix + "Musideco" Prize
17 HUGO Jan                           Diplôme de participation/Diploma of participation
18 KIM Mihee
19 LIPSTEIN Rafael                Prix du public/Audience Prize


Back to content | Back to main menu